אחד מבתי הגידול שהלכתי לייעץ, כיצד אתם הייתם משפרים?

פורום מקצועי שאלות ותשובות בהשתתפות מגדלי תוכים מכל הזנים. בכל דיון יש לכתוב כותרת
עניינית ולתת פרטים מלאים בכל דיון: סוג התוכי, גיל, מזון, תנאי מחייה וכו' לא יתקבלו דיונים
לשם הצגה בלבד. פרטים נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

סמל אישי של משתמש
uzibu
ניצוי מלא
ניצוי מלא
אזור מכירה: מרכז
שם פרטי:: עוזי
איש קשר:

אחד מבתי הגידול שהלכתי לייעץ, כיצד אתם הייתם משפרים?

שליחה על ידי uzibu »

השבוע הלכתי לבית גידול לייעץ לאדם שלטענתו "כבר אין תוצרת" ואת התחושות שלי שם אני בטח לא אצליח להעביר בכתיבה אך אסכם במילה אחת בכל זאת, "זוועה". יחד עם זאת אני שמח שהגעתי למקום ועכשיו אני אעשה את המקסימום שהמגדל יקשיב להמלצות שלי ויפעל בכדי שתנאי המחייה של התוכים ישתפרו.

אז מה ראיתי שם?
חדר בתוך דירה בבניין מגורים בגודל של כ-3X3 מטר עם מחיצה אשר מניבה "כלוב" 2X3 ו"כלוב" 1X3.
במחיצה הגדולה ישנם מעל 150 תוכונים (המגדל מעריך באזור ה-160+) חופשיים ובכלובים ועוד 25 קוקטיילים שמחולקים בתוך שני כלובים.
במחיצה הקטנה יש 14 קוקטיילים בתוך כלוב. אם נתייחס לקוקטיילים הבוגרים אצלו אז רובם המוחלט זכרים.

"הרעיון" של המגדל בעצם הוא במחיצה הגדולה כל התוכונים הבוגרים משוחררים, כל הצעירים וגוזלים בתוך כלובים עד שיהיו בוגרים וגם אותם ישחרר. בתוך המחיצה הקטנה לשים קוקטיילים בוגרים וגם כאן את כל הגוזלים \ צעירים בתוך כלובים.

בסיס האוכל שלהם הוא "תערובת" כאשר 95% ממנה זה דוחן. מידי פעם גם ירקות\פירות וביצים קשות כשנשאר..
Z1.JPG
Z2.JPG

הכלובים חלודה, מלוכלכים ברמה שאי אפשר לתאר בכלל (למרות שכשאר דיברתי על כך נאמר לי שמבצעים נקיון בכל יום) והצפיפות... פשוט תסתכלו בסרטון.

http://www.youtube.com/watch?v=ZAQLxg4K9p0

אחרי שיחה עם המגדל הוסבר לי כי בתחילה כל התוכים היו מופרדים לזוגות והיה חבר שהציע לו לשחרר את כולם ולא למכור דבר, לעשות להקה משלו. אחת הבעיות שהתוכים לא מסומנים, אין לו כל דרך לדעת מי של מה.

* אגב, זו דוגמא יפה לכל אלו שכותבים מטר על מטר התעללות או שצריך 12 מטר לזוג וכל מיני פנטזיות שלא מן העולם הזה. אם אני הייתי מציע לאדם כזה לדוגמא לגדל 10 זוגות בכל החדר הזה הוא היה מגלגל אותי מכל המדרגות והתוכים היו ממשיכים לחיות בתנאים לא תנאים. צריך להבין שאם נרשום לכולם מה רצוי כנדרש אנשים לא יספרו \ לא ישאלו ויגדלו תוכים כדוגמת המגדל הזה. לכן תמיד כדאי לרשום את המינימום תוך הסבר שתמיד טוב לתת כמה שיותר בהתאם ליכולת. סיפורים כמו "למי שאין את היכולת שלא יגדל" לא באמת יעזרו כי כולם ימשיכו ויגדלו בלי באמת להקשיב למציע וזה רק יעשה את ההפך המוחלט ממה שמכוון.

בכל מקרה, אני את ההמלצה שלי נתתי ותחילת שבוע הבא אני יוצר קשר לראות כיצד מתפתחים העיניינים.
מה אתם הייתה עושים? איך אתם הייתם מסדרים את בית הגידול הזה.
אדם שיודע שאינו יודע, יודע יותר מאדם שיודע אך אינו יודע שיודע.
UziDesign
** פרטי עוזר לאחד, ע"ג הפורום לכל אחד **
סמל אישי של משתמש
דקל
ניצוי חלקי
ניצוי חלקי

Re: אחד מבתי הגידול שהלכתי לייעץ, כיצד אתם הייתם משפרים?

שליחה על ידי דקל »

דבר ראשון,למכור חצי מהתוכים.
לזרוק את כל הרשתות ולהביא חדשות.
להשאיר מספר מצומצם של זוגות בוגרים מכל סוג.
כל הכלובים עם חלודה?
קניית טבעות לסימון כל גוזל לפי הוריו (בהטלה הבאה)
מתבגרים שיש לו כרגע-למכור.
זה בתור התחלה.
עם צפיפות שכזו אי אפשר שלא להוציא למכירה.
תמונה
סמל אישי של משתמש
שירלי87
ניצוי מלא
ניצוי מלא

שליחה על ידי שירלי87 »

בא לי לבכות.. תנאים כאלו ומה שמטריד אותו זה שאין תוצרת

אני הייתי מוכרת את כל הצעירים וחצי מהבוגרים. חצי מהבוגרים שנשארו מחליפה בעבור תוכים אחרים כדי לרענן דם בלהקה
מה גם שיש לו רוב של זכרים אז במילא הוא חייב להחליף חצי מהם
את הכלובים החלודים זורקת ועושה שני כלובים חדשים, אחד גדול ללהקה של קוקטיילים ותוכונים בוגרים,
וכלוב אחד קטן יותר לצעירים - שאותם באופן קבוע למכור או להחליף בתמורה למזון\ציוד.. לא להשאיר בלהקה
מציעה לו לקנות תערובת איכותית יותר, לתת השרייה על בסיס קבוע לפחות פעמיים-שלוש בשבוע עם מזון ביצים, סידן בשני הכלובים
פרי וירק לפחות פעמיים בשבוע
לנקות יסודי את החדר ולחטא כלי אוכל ומים, ולדאוג לניקיון על בסיס יומיומי
תמונה
סמל אישי של משתמש
ronihoshen
בקיעה
בקיעה
שם פרטי:: ronihoshen

שליחה על ידי ronihoshen »

דבר ראשון אני בשוק מהתמונות המזעזעות האלה ...
דבר שני
הייתי לוקחת חצי מהזכרים ומחליפה בנקבות ...
את הגוזלים אחרי גמילה והמתבגרים למכור!
בכלוב של התוכונים גם להוציא למכירה חצי מהלהקה...
את כל הרשתות להחליף ואם אפשר גם לבנות כלובים חדשים ...
לקנות לקוקטיילים כופתיות , תערובת השרייה , מזון ביצים ואולי סבידה קבועה בכלובים (אני לא בטוחה אם גם תוכונים אוכלים כופתיות לכן רשמתי קוקטיילים אבל כל השאר חל על שני הסוגים)
לתת פעם בשבוע השרייה עם מזון ביצים , פעם אחרת להביא ירק או פרי ... לגוון להם:)
אני מאמינה שאם הוא יקשיב לעצות שלך ולא יאפשר להם לחיות בצפיפות כזאת ובהיגיינה ירודה כלכך ה"תוצרת" תחזור !
תמונה
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

לצערי הרב הספקתי לראות מראות קשים ממה שרואים בתמונות ובוידאו .
כשמגיעים למקום כזה צריך לנסות ולאבחן את הסיבות שהביאו את המגדל להגיע למצב כזה שהינו ללא ספק חסר שליטה.
הכרתי בעבר אדם שהתוכים התרבו אצלו בצורה מדהימה והוא לא יכל למכור /למסור אף גוזל, פשוט הייתה לו בעייה להיפרד מהם.
מצד אחד הבנתי אותו מאחר וגם אני הייתי במצב דומה, במצב בו לא הייתי יכול לטפל במגוון התוכים והציפורים והייתי צריך לקבל החלטות.
ההחלטה שלי הייתה שרווחת התוכים והציפורים צריכה להיות בראש סולם העדיפות . הרצון להמשיך להחזיק בתוכים ולא להעבירם הלאה ישנו אבל
אדם שאוהב בעלי חיים צריך לדעת לקבל החלטות גם אם כואבות ובזמן.אגב, את מה שאני אומר אנחנו רואים בצורה נפוצה יותר בחיות אחרות כגון סוסים אותם קשה להסתיר, אנשים מחזיקים סוסים ונותנים להם לגווע ברעב אבל לא ימסרו אותם לאחר שיטפל בהם וישקם אותם.
אני לא הייתי במקום ואיני מכיר את האיש שמגדל, אני רק מנסה לשער ולהבין את הסיבות לאחזקה של כמות כל כך גדולה של תוכים בתנאי מחייה
גרועים . הכוונה היא לכלובים חלודים, למזון באיכות ירודה, לצפיפות שעלולה לגרום להתפרצות של מחלות וכו'.
שוב, השאלה הנשאלת היא האם אדם זה מוכן לשינוי המתבקש וצריך שינוי דרסטי, אני בטוח שבמכירת חלק מהתוכים הוא יוכל להשתמש בהכנסה להחלפת כלובים ולמתן מזון איכותי מה שיביא בעתיד לשיפור בריבוי.
אני הייתי שוקל הפרדה של זוגות בכלובי רבייה מרווחים בתוך המתחם של 2X3 מ', היתרון בכך שלאחר סבב או שניים אפשר לשחרר את הזוג מהכלוב ולתת לו להתעופף ולהתחזק, הכלוב של ה 1X3 מ' יכול לשמש את הגוזלים. נותן להם אפשרות לעוף לחזק את שרירי הגוף ולהתפתח.

אין ספק שיש לבצע דילול,סימון ומעקב אחר הצאצאים ,החלפת תוכים בתוכים אחרים על מנת לצמצם ריבוי בתוך המשפחה,לשקול להעביר חלק
מהזוגות לפחות לכלובי ריבוי מרווחים , החיסרון הבולט זה בעבודה הרבה של הניקיון ומתן המזון והיתרון הוא שיש אינדיקציה לגבי כל זוג , אין הפרעות בריבוי הניקיון נשמר טוב יותר והכי חשוב שלאחר סבב והעברת הגוזלים אפשר לשחרר אותם למנוחה בחלל שנותר.
סמל אישי של משתמש
שלומי כהן
גוזל
גוזל
אזור מכירה: נרכז
שם פרטי:: שלומי כהן

שליחה על ידי שלומי כהן »

בית גידול מוזנח מאוד ובנוסף פיצוץ אוכלוסין.
אני האיתי משאיר 4-5 זוגות ושם בכלובי רביה ומטבע בצבע שונה לפי
זוגות.
קשה לעקוב בכמות וכמובן האכות הולכת לאיבוד וזה חבל.
במחיצה שיש האיתי משחרר את הגוזלים ״בוילאר״ את התוכונים מוכר
כלהקה.
מקווה שיפנים ויבצע...
עוזי מחכים להתפתחויות חדשות ועידכונים.
תמונה
jhony_bravo
פוקח עיניים
פוקח עיניים

שליחה על ידי jhony_bravo »

התוכים בחלקם במצב לא טוב ורוב הסיכויים שהפסיקו להתרבות בגלל הצפיפות המטורפת והתזונה הגרועה
אלי אני דווקא מחזיק בדעה ההפוכה לשלך בעניין הזה יש לחנך ולהסביר גם למגדלים ותיקים וגם לחדשים לתת תנאים אופטימליים לתוכים
למרות שאפשר לתת תנאים מינימליים לתוכים ועדיין להשיג ריבוי מאחר וכולם מגדלים בשביל להנות מהתחביב כדאי לתת את התנאים האופטימליים
אני הייתי מדלל בצורה דרמטית את כמות התוכים שיש לו שם מוציא כמה צעירים שהוא ירצה להשאיר ואת השאר מחליף ומוכר בכדי למנוע זיווגי קרובים
לאחר מכן משכן את התוכים בכלובים קטנים בכדי לעשות שינוי דרסטי בפרישה של הכלובים ויוצר ווליר של 2*3 ובו משכן את התוכים שהוחלט להשאיר ואת בני זוגם
את הכלוב הייתי בונה מפלטות רשת בלבד כדי לוודא שהבניה תהיה אסטית קלה ומהירה ולהקל את הניקוי העתידי של הכלוב
על הקיר הייתי מחבר קרש או מדף שעליו היה אפשר למקם את תיבות הקינון בגובה אחיד כדי למנוע מריבות וגם להוציא אותם בקלות כדי לתת לזוגות מנוחה
בקצה החדר הוא יוכל להכין דלת כפולה בצד הכלוב כך שהתוכים לא יברחו והדלת לא תקטין את הגישה לכלובים
בתור כלי אוכל הוא יוכל לשים מאכילים מסתובבים ואבוסים כדי להקטין את ההפרעה לתוכים במהלך הטיפול בהם
בנוסף מכין 2 כלובים קטנים יותר שאפשר לקפל בכדי לשכן בהם את הגוזלים שנגמלו לפני החלפה או מכירה שלהם
כך הוא יוכל להכניס לווליר את כל התוכים ולתת להם מרחב גדול ככל האפשר וגם זה יקל עליו בטיפול ותחזוקה של התוכים (אני משער שמדובר באדם מבוגר)
למרות שהריבוי של קוקטילים ותוכונים בכלוב אחד יקטין את אחוזי ההצלחה במעט זה יאפשר לו לטפל בכלוב אחד רוב השנה (למעט כאשר יהיו לו גוזלים גמולים)
הייתי ממליץ לו למכור או להחליף את מרב התוכים ולהשאיר תוכים מזוויג אחד בלבד ולהביא להם בני או בנות זוג כדי למנוע רביית קרובים
מכל הכמות המטורפת הזו הייתי ממליץ לו להשאיר לכל היותר 10 זוגות תוכונים ו3-4 זוגות קוקטילים (הצפיפות תרד דרמטית וגם לא יהיה לו כלוב כמעט ריק)
את התזונה הייתי ממליץ להחליף ודחוף לתערובת איכותית לקוקטילים מגוון ירקות ופירות תערובת ביצים איכותית ויטמינים לתוכים תערובת השרייה/הנבטה סבידה ומים טריים כל יום
אין שכל אין דאגות רק הגוף צועק והחברה סובלת
תוכים מגדלים באהבה או לא מגדלים בכלל
עד שלא תשבור את הכוס בחתונה לא תבין את המשמעות של המשפט: שברת - שילמת
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

הבעייה היא שבווליר הוא יגיע שוב למצב שאנחנו רואים, גוזלים מאותם הורים שמזדווגים חוסר יכולת לשלוט בחיבור בין ההורים וסימון הגוזלים.
יתרונות בשיטה שלי- כלוב רבייה מרווח , מינימום הפרעות מזוגות אחרים, יכולת לבחור את הזוגות שמכניסים לכלוב לריבוי, יכולת לשלוט על הגוזלים מבחינת סימון והפרדה למשפחות. אפשרות לאחר מספר סבבים לפתוח את כלובי הרבייה ולשחרר אותם בתוך הווליר. השיטה מאוד נפוצה בחו"ל
בחוות ריבוי של תוכים למשל ואצל מגדלים פרטיים.
לגבי הניקיון, מניסיון אני אומר שזה קשה לטפל בכלובים נפרדים מצד אחד מצד שני זה דווקא יכול לתת מוטיבציה לשמור על הניקיון.

השיטה שלך לא פסולה כלל, הבעייה שבגדול השיטה הזו קיימת עכשיו , התוכים בווליר גדול חופשיים כאשר ההבדל שהצעירים יהיו סגורים בכלובים,
לא חושב שפחות חשוב לצעירים להתעופף ולחזק את שרירי התעופה ובכלל לעומת ההורים, שניהם זקוקים לכך באותה מידה.
במקרים כאלה צריך להבין את קו המחשבה של המגדל, מצד אחד להביא בפניו את המצב ואת תוצאותיו מצד שני לגרום לו לבצע את השינוי מרצון
כמובן תוך כדי התחשבות .
כתבתי בהודעה הקודמת " השאלה הנשאלת היא האם אדם זה מוכן לשינוי המתבקש" והשאלה עדיין נותרה בעינה, נראה כיצד יתפתח או אם יתפתח לכיוון כלשהוא , אם יהיו עידכונים בטח שנשמע מעוזי.
jhony_bravo
פוקח עיניים
פוקח עיניים

שליחה על ידי jhony_bravo »

אלי לא כתבתי שפחות חשוב לצעירים לקבל כלוב גדול (ואתה כבר יודע מה העמדה שלי לגבי כלובים)
אולם מאחר ולפי מה שהבנתי מדובר באדם מבוגר כדאי לוודא שהתוכים שמצריכים טיפול שוטף (שזה הזוגות המתרבים)יהיו בכלוב אחד
את הצעירים כמו שכבר כתבתי שתמיד יוציא מהכלוב וימכור אותם או שיחליף אותם לפי מה שהוא צריך
אין שכל אין דאגות רק הגוף צועק והחברה סובלת
תוכים מגדלים באהבה או לא מגדלים בכלל
עד שלא תשבור את הכוס בחתונה לא תבין את המשמעות של המשפט: שברת - שילמת
matan_175
גוזל
גוזל

שליחה על ידי matan_175 »

לדלל ולהרבות בכלובי רבייה ........... תאמת עם סידור כלובים נכון הוא לא יצתרך לדלל אלה רק להחליף דם
שלח תגובה

חזור אל “מגדלים תוכים”