ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

דיבור - תוכי קוקטיל - שבת שלום !

פורום מקצועי שאלות ותשובות בהשתתפות מגדלי תוכים מכל הזנים. בכל דיון יש לכתוב כותרת
עניינית ולתת פרטים מלאים בכל דיון: סוג התוכי, גיל, מזון, תנאי מחייה וכו' לא יתקבלו דיונים
לשם הצגה בלבד. פרטים נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
saharlevi
גוזל
גוזל
שם פרטי:: יש כינוי

דיבור - תוכי קוקטיל - שבת שלום !

שליחה על ידי saharlevi »

שבת שלום חברים !

כפי שאתם יודעים , וכפי שהוכח כבר כאן בפורום , קוקטייל יכול לדבר , אך לרוב זה יהיה נדיר יחסית וידרוש מאמץ גדול מהצד המגדל .
אז לי כן יש רצון לנסות ללמד את הקוקטייל לדבר , מבחינתי שרכשתי את שלג הנסיך הקטן , לא ציפיתי שידבר , בשבילי תוכי מדבר היה קצת מעבר , קצת מוזר, קצת חריג ומיוחד , ולא ציפיתי בכלל מקוקטייל , מבחינתי יש אולי קוקטייל מדבר אחד או שתים בכל הארץ .
אבל מסתבר שטעיתי ושאם עבודה קשה אפשר להגיע לתוצאות .

אז ככה
הקוקטייל שלי בן 10 חודשים
זכר ( ודאי פחות או יותר )
למה ודאי פחות או יותר ? מהסיבה שהוא כן שורק , ומסלסל , כמו קוקטייל זכר .
אבל בכל זאת , מדובר בקוקטייל אלבינו ששום דבר לא יכול להיות וודאי .
אז זה סוג של בטוח , אבל אני עדיין לא סגור על זה חח זה שאין סימנים חיצוניים גורם לי להיות קצת פחות בטוח
למרות שאם היה מדובר בקוקטייל בצבע אפור רגיל נניח , הייתי בטוח שזה זכר .

פרט נוסף ואני מאמין שחשוב .
הקוקטייל שלי שורק אך ורק שהוא בחוץ , שהוא לא לידי , בבית הוא לא העז לשרוק אף פעם .
לרוב הוא מסלסל להנאתו בחוץ או שורק לתשומת לב מבחוץ .
היום פעם ראשונה שהוא שרק לידי וגם זה היה בחוץ , שניקיתי את הכלוב שלו ולא התייחסתי אליו , הוא התחיל לשרוק עד שהגבתי והוא הפסיק

אז לאחר החפירה הקלה :D

אני אשמח לשמוע טיפים ועצות כיצד ללמד את הקוקטייל לדבר .
ובהתחשב למצב שהוא לא שורק לידי .

תודה רבה ושבת שלום ומבורכת !
תמונה
סמל אישי של משתמש
נטליקי
ניצוי מלא
ניצוי מלא

Re: דיבור - תוכי קוקטיל - שבת שלום !

שליחה על ידי נטליקי »

אפשר בהחלט להגיע לתוצאות אם משקיעים כמו שענית לעצמך.
אין שיטה ספיציפית. השיטה היא לחזור על המילה שאתה רוצה ללמד אותה הרבה פעמים ביום..
בעיקר בבוקר ובערב. כל פעם כשאתה עובר ליד הכלוב שלו למשל וכו'.
להשתדל גם לא לחפור יותר מידי כי זה כמו שיגידו לך אותה מילה הרבה פעמים, יימאס לך.
אותו הדבר לקוקטייל.
בעיקרון זו ההתמדה היחידה, במידה והוא מתחיל לדבר או למלמל לא לשכוח לצ'פר!
תמונה

Music it's my all lifeתמונה

~*Don't worry be happy*~תמונה
סמל אישי של משתמש
שירלי87
ניצוי מלא
ניצוי מלא

שליחה על ידי שירלי87 »

1. סביבה טבעית - כמו שכבר ידוע, אבל אחזור על זה שוב כי זה חשוב - תוכי מוחתם רצוי לגדל בבית.
לפי מה שנראה לי כרגע בחוץ הוא מרגיש בסביבה הטבעית שלו, ובבית הוא מרגיש חוסר ביטחון. למה?
אתה כותב שבחוץ הוא מצייץ, בבית הוא דומם, וגרוע מזה גם כשהוא לידך הוא שקט..
אני מבינה שזה לא תלוי בך, אבל חשוב מאוד שהתוכי ירגיש שהסביבה הבייתית שלו, שהמקום שלו, זה עם הלהקה, עם בני הבית.
הוא צריך להתרגל לקולות, לתנועות, לאנשים שנמצאים סביבו. שיבין שזו התקשורת העיקרית בין חברי הלהקה שלו.
כיום מה התוכי שלך שומע בעיקר? ציפורים מצייצות בחוץ..
דיבור? הוא בקושי שומע

אני לא אומרת שהוא לא ידבר בגלל זה, אבל לדעתי זה יהיה יותר מאתגר פשוט כי הוא לא נחשף לזה בכלל.
בכל מקרה רצוי לנסות לתקשר איתו בסביבה הטבעית שלו, למרות שאצלך זה בעיה אם יש רחשים מהסביבה שיסיטו את תשומת ליבו..

2. קירבה למגדל - כמובן כשהתוכי בבית זה כבר טוב כי הוא רואה ושומע אותנו גם אם אין לנו אינטרקציה ישירה איתו.
חשוב שיהיו יחסים טובים בינך לבין התוכי, שהוא ירצה להיות בחברתך, שהוא ירצה לתקשר איתך.

3. דיבור -
א. לבחור מילים קצרות וברורות שיהיה לו קל להגות
ב. לקשר בין מילה לפעולה/זמן.
ג. לדבר ברור

אני לדוגמה הרגלתי את רמבו לומר "עוד" כשהוא רוצה צ'ופר, פשוט כי זו מילה קצרה וחשבתי שיהיה לו קל לבטא את זה.
הבאתי לו גרעין חמניה. כשהוא סיים הצעתי עוד אחד ואמרתי "עוד?" כמה פעמים, ואז הבאתי לו עוד צ'ופר.
לאחר תקופה הוא התחיל למלמל "עוֹ" ובסוף הוא אמר "עוד" יותר ברור.
בכל בוקר כשניגשים אליו אפשר לומר "בוקר טוב"
בכל לילה לומר "לילה טוב"
וכמובן על השם שלו אנחנו תמיד חוזרים כמה פעמים במהלך היום, אז גם את זה סביר שהוא יקלוט מוקדם יחסית.

זה הבסיס.

בהצלחה תמונה
סמל אישי של משתמש
roi20050
גוזל
גוזל
שם פרטי:: רועי

שליחה על ידי roi20050 »

תשובה יותר מפורטת מזאת לא יכולת לקבל..
בהצלחה לך ולשלג (:
saharlevi
גוזל
גוזל

שליחה על ידי saharlevi »

תודה רבה לכולכם !

שירלי , שאת אומרת את זה , זה באמת נשמע הגיוני .
לגבי זה שהוא דומם וגרוע מזה שזה קורה לידי , קשה מאוד להגיד שאני לא מחובר אליו או שהוא לא בוטח בי ולכן הוא לא שורק .
כשהוא איתי , הוא מתפנק המון המון בליטופים , המון , הספקתי כבר לאלף אותו אפילו .
הוא ממש מחובר אליי , בוא נגיד ככה , ברגע שאני מתרחק ממנו גם אם זה ממש בקטנה עניין של מטר שתיים , הוא מיד עף אליי .
הוא כל הזמן מחפש להיות בקרבתי , ולקבל תשומת לב , לרוב זה מלווה בליטופים .
היום למשל , הייתי איתו הרבה , גם שהחזרתי אותו לכלוב , כביכול לסביבה הטבעית שלו , איך שהתרחקתי , הוא שרק לי , פתח בכנפיים "בהיכון" לעוף אליי, ושנעלמתי לו מטווח הראייה יכלת לשמוע אותו מתפרע בכלוב להגיע אליי , בגלל ששמעתי אותו ככה פחדתי שהוא יקבל מכות מהכלוב אז חזרתי אליו והמשכתי ללטף אותו ולצפר אותו .
מה שאני מנסה להגיד כאן .
זה שאני והוא כן קרובים , בין אם זה בסביבה הטבעית ובין אם זה בחוץ .
ולכן למרות שזה נשמע ממש הגיוני אני עדיין לא בטוח בזה שהסיבה לכך שהוא לא שורק לידי היא שהוא מרגיש בבית חוסר ביטחון .
זה לפחות מה שהוא לא משדר .

אני חושב שהוא פשוט שורק שהוא מחפש תשומת לב , ושהוא כבר איתי , הוא מפסיק לשרוק כי הוא השיג את תשומת הלב שרצה ונשאר לו להתפנק בליטופים , בצופרים , וכו '

לגבי דיבור עצמו , אם איזה מילה היית ממליצה לי להתחיל ?
אני לא חושב שעדיף לי להתחיל עם השם שלו , כי שלג זה נשמע קצת מסובך להגות לתוכי . זה לא "זורם" כמו קו - קו , פא - קו וכו'
לגבי בוקר טוב , זה סך הכול פעם ביום , בבוקר , לא מאמין שהוא ייחס לכך חשיבות .

שירלי , שוב המון המון תודה !
את גם קוראת את כל מה שאני רושם ואני יודע לחפור שצריך :D וגם דואגת להרחיב ולפרט בעצמך ! המון תודה !
תמונה
סמל אישי של משתמש
שירלי87
ניצוי מלא
ניצוי מלא

שליחה על ידי שירלי87 »

לא התכוונתי שהוא לא מחובר/חברותי אליך, אלא שהוא לא מנסה לתקשר איתך,ללמוד את צורת התקשורת שלך

כמו שכתבת הוא שורק ליחס, והוא מקבל יחס, הוא לא נחשף לדיבור במהלך היום.. לזה התכוונתי,זה מצב קצת בעייתי מבחינת דיבור

אצלי למשל אם רמבו או הקוקטיילים שומעים אותנו מדברים, הם מקשיבים, אולי הם לא מבינים אבל הם מקשיבים
הקוקטיילים בד"כ מאבדים עניין אבל רמבו קשוב, רואים עליו..
וכשיוצאים מהחדר רמבו ממלמל לעצמו.. הרבה פעמים אני שומעת אותו מדבר עם עצמו מול הראי, דופק על הראי עם המקור ושואל מי מתוק,
ועושה קולות של צחוק ומנסה להגות מילים חדשות...
אם אני לא טועה הוא התחיל למלמל זמן קצר אחרי שהבאנו אותו כי דיברתי אליו הרבה (בעיקר "רמבו קוקי" ו"רוצה עוד צ'ופר")
וכי הוא שמע וראה אותנו מדברים בינינו. פשוט ככה התוכי מבין שזו התקשורת ב"להקה" וזה מעודד אותו לדעתי ללמוד את צורת התקשורת
כשהיה לנו תוכון ושמעתי מחברה שהיה לה גם והוא דיבר ברוסית, לא האמנתי.
אחרי כמה חודשים פתאום שמעתי במלמולים שלו "צ'אקי יפה" ומאז הוא אמר כמה מילים..
וזה לא שניסינו בכלל ללמד אותו לדבר, הוא פשוט שמע אותנו אומרים צ'אקי יפה, צ'אקי בוא לאכול
והוא חזר על המשפטים האלה לגמרי בעצמו...

בגלל זה לדעתי יש הבדל בין תוכי מוחתם שנמצא בחברת המשפחה/המגדל, רגיל להיות בחברתם, לבין תוכי מוחתם שנמצא בחוץ...
תוכי זה בעל חיים שחי בלהקה ולדעתי מקומו עם הלהקה שלו (תוכים או בני אדם), ככה הוא לומד ובעצם מרגיש שייכות,
לעומת תוכי בחוץ שאולי מרגיש מבודד..
אבל התוכי אצלך ואני מאמינה שאתה יודע יותר ממני לפי שפת הגוף איך הוא מרגיש בדיוק תמונה
ושוב, אני יודעת שזו לא החלטה שלך ולא תלוי בך, אבל תדע שזה גורם מרכזי בכל העניין

דווקא מילה עם ש' נראה לי יהיה לו קל להגות..
בכל מקרה אני חושבת שכדאי מילים קצרות, שלום, קוקי, אולי כשאתה נותן צ'ופר תקרא לזה צ'ו/צ'וצ'ו.. יהיה לו קל לזכור
אתה מוזמן להמתין לתגובות של חברים אחרים.. בהצלחה תמונה
saharlevi
גוזל
גוזל

שליחה על ידי saharlevi »

תודה רבה שירלי
אז אם כמו שאת אומרת במצב הנתון יהיה קצת יותר קשה .
אני סך הכול ישתדל לקרוא בשמו יותר , בוקר טוב , וכמו שאמרת נקשר צופר למילה מסויימת וכך הלאה .
אם ייתמזל מזלי ויקלוט ? זה יהיה מצויין
אם לא ? לא קרה כלום , אמנם אני מאוד רוצה לשמוע את הקטן הזה מדבר , אבל זה רק בונוס מבחינתי :D
תמונה
יריו
גוזל
גוזל

שליחה על ידי יריו »

שלום סהר,כדאי שתתחבר לתוכי שלך ושהוא יחשוב שבטוח לידך ולא יפחד ממך ,תגיד לו כמה פעמים ביום את המילה שאתה רוצה שהוא יגיד ותדבר איתו כל הזמן ותיתן צ`ופרים שהוא מנסה למלמל..ככה אני לימדתי את הקוקוטייל שלי ובהצלחה תמונה
תמונה
התוכי של יריו (:
שלח תגובה

חזור אל “מגדלים תוכים”